Woningvoorraad

De meeste woningen die wij op de lange termijn nodig hebben staan er nu al. De focus verschuift steeds meer van nieuwbouw naar het benutten van kansen en mogelijkheden van de bestaande woningvoorraad. Welke toekomstwaarde hebben de bestaande woningen (levensloopbestendigheid, betaalbaarheid, energetische kwaliteit e.d.) en hoe kun je ervoor zorgen dat de woningvoorraad blijft aansluiten op de vraag? Welke ingrepen zijn daarvoor nodig? In dit thema wordt de samenstelling en de ontwikkeling van de woningvoorraad gepresenteerd. De samenstelling van de woningvoorraad wordt in beeld gebracht naar woningtype, eigendomsverhouding (huur of koop), prijsklasse en bouwjaarklasse. Ook wordt de ontwikkeling van het aantal woningen met verschillende energielabels weergegeven. De ontwikkeling van de woningvoorraad wordt beschreven aan de hand van de voorraad woningen naar eigendomsklasse, de toevoeging van nieuwbouwwoningen en de onttrekkingen. Daarbij wordt vijf jaar terug gekeken. De vergelijking tussen de verleende bouwvergunningen en het aantal gereedgekomen woningen geeft een indicatie van het aantal woningen dat nog in de ‘pijplijn’ zit.

NB: De overgang van het Woningregister naar BAG voor het bepalen van de omvang van de woningvoorraad heeft een trendbreuk tot gevolg.
Nieuwe registratiewijze woningvoorraad (pdf)

Samenstelling woningvoorraad naar type 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
De samenstelling van de huidige woningvoorraad uitgesplitst naar woningtype. Peildatum 1 januari.
Samenstelling woningvoorraad naar type 2015
Dataland 2015

Ontwikkeling huur- en koopvoorraad 2012 - 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling van de samenstelling van de woningvoorraad uitgesplitst naar eigendom: koop totaal, huur totaal, huur corporatie, huur overig en onbekend. Onder `huur corporatie` vallen ook woningen van toegelaten instellingen met een huur boven de liberalisatiegrens, omdat alleen is vastgesteld wie de eigenaar van de woning is en niet is gekeken naar de hoogte van de huurprijs.
Ontwikkeling huur- en koopvoorraad 2012 - 2016
CBS, Syswov 2017

Ontwikkeling woningvoorraad naar eigendomsvorm 2012 - 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling samenstelling van de woningvoorraad uitgesplitst naar eigendomsvorm: koop totaal, huur totaal, sociale huur, huur overig en onbekend. Peildatum 1 januari.
  20122013201420152016
Koop488.804491.879509.889518.935524.373
Huur337.375346.291353.593343.805345.292
Sociale huur234.328236.753236.348238.518239.278
Huur overig103.047109.538117.245105.287106.014
Onbekend12.46114.9625.92814.92216.014
Totaal845.200859.853869.410877.662885.679
CBS, Syswov 2017

Omvang woningvoorraad naar deelgebied 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Omvang van de woningvoorraad naar deelgebied in absolute aantallen. Peildatum 1 januari.
Omvang woningvoorraad naar deelgebied 2016
CBS 2016

Groei woningvoorraad naar deelgebied 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Toe- of afname van het aantal woningen in de periode van 1 januari tot en met 31 december.
Groei woningvoorraad naar deelgebied 2015
CBS 2017

Samenstelling woningvoorraad naar type 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Samenstelling van de woningvoorraad uitgesplitst naar rijwoning, 2-1 kapwoning, vrijstaande woning en appartement uitgedrukt in percentages. Peildatum 1 januari.
  Provincie GelderlandRegio AchterhoekRegio Arnhem-NijmegenRegio FoodValleyRegio Noord-VeluweRegio RivierenlandRegio Stedendriehoek
Rijwoning41%33%45%43%42%41%39%
2-1 kapwoning17%26%15%14%16%20%16%
Vrijstaand19%26%11%18%26%26%22%
Appartement23%15%29%25%16%13%23%
Totaal100%100%100%100%100%100%100%
Dataland 2015

Samenstelling woningvoorraad naar eigendomsvorm 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling samenstelling van de woningvoorraad uitgesplitst naar eigendomsvorm: koop totaal, huur totaal, sociale huur, huur overig en onbekend. Peildatum 1 januari.
  Provincie GelderlandRegio AchterhoekRegio Arnhem-NijmegenRegio FoodValleyRegio Noord-VeluweRegio RivierenlandRegio Stedendriehoek
Koop524.37376.066182.46464.59850.62962.15383.025
Huur345.29237.557151.28939.12828.45032.58354.798
Sociale huur239.27825.154105.80423.60220.31725.25038.391
Huur overig106.01412.40345.48515.5268.1337.33316.407
Onbekend16.0141.3195.7964.2851.3941.0531.075
Totaal885.679114.942339.549108.01180.47395.789138.898
CBS, Syswov 2017

Voorraad sociale huur naar prijsklasse 2014

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Voorraad sociale huurwoningen uitgesplitst naar prijsklasse: goedkoop, betaalbaar, duur onder toeslaggrens, duur boven toeslaggrens. Peildatum 1 januari.
Voorraad sociale huur naar prijsklasse 2014
CFV 2015

Voorraad koop naar prijsklasse 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Voorraad koopwoningen uitgesplitst naar prijsklasse: tot €140.000, €140.000 - 200.000, €200.000 - 300.000, €300.000 - 400.000 en vanaf €400.000. Peildatum 1 januari.
Voorraad koop naar prijsklasse 2015
Dataland 2015

Voorraad sociale huurwoningen naar prijsklasse

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Voorraad sociale huurwoningen uitgesplitst naar prijsklasse. Goedkoop is tot € 374,44 (kwaliteitskortingsgrens). Betaalbaar is € 374,44 tot € 574,35 (tot aftoppingsgrens hoog), duur tot toeslaggrens is € 574,35 tot € 681,02 (tot huurtoeslaggrens) en duur vanaf toeslaggrens is vanaf € 681,02 en hoger (vanaf huurtoeslaggrens). Peildatum voorraad 1 januari, prijspeil 2013.
  20122013201420152016
Huur sociaal: goedkoop31.262
Huur sociaal: betaalbaar167.338
Huur sociaal: duur tot toeslaggrens34.056
Huur sociaal: vanaf toeslaggrens8.705
Totaal241.361
CFV 2016

Voorraad koopwoningen naar prijsklasse 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Het aandeel koopwoningen per prijsklasse. Peildatum 1 januari.
  2015201620172018
Koop < €140.0009%
Koop €140-170.00013%
Koop €170-200.00017%
Koop €200-250.00021%
Koop €250-300.00014%
Koop €300-350.0009%
Koop €350-400.0006%
Koop > €400.00011%
Totaal100%
Dataland 2015

Voorraad koopwoningen naar prijsklasse 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Het aandeel koopwoningen per prijsklasse. Peildatum 1 januari.
  Provincie GelderlandRegio AchterhoekRegio Arnhem-NijmegenRegio FoodValleyRegio Noord-VeluweRegio RivierenlandRegio Stedendriehoek
Koop < €140.0009%14%10%8%6%3%8%
Koop €140 - 170.00013%17%18%6%7%8%13%
Koop €170 - 200.00017%16%16%16%17%16%18%
Koop €200 - 250.00021%21%20%24%24%25%19%
Koop €250 - 300.00014%12%13%13%14%17%14%
Koop €300 - 350.0009%8%8%10%11%11%9%
Koop €350 - 400.0006%5%5%7%7%8%6%
Koop > €400.00011%7%10%16%14%12%13%
Totaal100%100%100%100%100%100%100%
Dataland 2015

Voorraad woningen naar bouwjaarklasse 2015

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Voorraad woningen uitgesplitst naar bouwjaarklasse. Peildatum 1 januari.
  Provincie GelderlandRegio AchterhoekRegio Arnhem-NijmegenRegio FoodValleyRegio Noord-VeluweRegio RivierenlandRegio Stedendriehoek
Tot 194516%18%16%10%13%16%19%
1945-197026%26%27%27%27%25%26%
1970-199033%33%34%31%32%31%32%
1990 tot heden25%23%23%32%28%28%23%
Totaal100%100%100%100%100%100%100%
Dataland 2015

Ontwikkeling aantal woningen met een energielabel

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling aantal woningen met een energielabel. Een woning met een A-label is zeer energiezuinig, en een woning met een G-label is energie-onzuinig. Op dit moment hebben nog niet alle woningen een energielabel. Peildatum 1 januari.
  201520162017
Label A (A+/A++)90.90597.30690.071
Label B126.463130.192129.435
Label C279.096284.238256.616
Label D99.32997.979100.305
Label E78.10273.54478.305
Label F105.146100.07596.701
Label G64.51263.11988.264
Totaal843.553846.453839.697
Energielabelatlas 2017

Toevoeging nieuwbouw naar type en eigendom 2010 - 2014

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Aantal toegevoegde nieuwbouwwoningen gesplitst naar eengezins huur, meergezins huur (huurappartement), eengezins koop en meergezins koop (koopappartement).
Toevoeging nieuwbouw naar type en eigendom 2010 - 2014
CBS 2015

Verleende omgevingsvergunningen en gereedgekomen woningen 2012-2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Totaal aantal verleende omgevingsvergunningen met activiteit bouwen (voorheen bouwvergunning) voor nieuwbouwwoningen per jaar, afgezet tegen het aantal gereedgekomen woningen per jaar. Het aantal afgegeven omgevingsvergunningen met activiteit bouwen is een indicatie voor de bouwproductie in de komende jaren.
Verleende omgevingsvergunningen en gereedgekomen woningen 2012-2016
CBS 2017

Ontwikkeling toevoeging nieuwbouw naar type en eigendom 2010 - 2014

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling aantal toegevoegde nieuwbouwwoningen uitgesplitst naar eengezins huur, meergezins huur (huurappartement), eengezins koop en meergezins koop (koopappartement). Het betreft het aantal gereedmeldingen. Peildatum 1 januari.
Informatie niet beschikbaar op dit niveau.
CBS 2012

Ontwikkeling onttrekkingen woningvoorraad naar eigendomsvorm 2010 - 2014

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling van het aantal onttrekkingen in de woningvoorraad uitgesplitst naar huur en koop.
  20102011201220132014
Onttrekkingen huur2.3302.874
Onttrekkingen koop1.122900
Totaal4.4264.080
CBS, Syswov 2015

Verleende omgevingsvergunningen en gereedgekomen woningen 2012 - 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Ontwikkeling van het aantal verleende omgevingsvergunningen met activiteit bouwen en het aantal gereedgekomen woningen per jaar.
  20122013201420152016
Omgevingsvergunningen verleend5.7534.2585.6986.6746.259
Gereedgekomen woningen7.6736.4116.6656.6617.975
CBS 2017

Toevoeging nieuwbouw naar deelgebied 2014

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Aantal toegevoegde nieuwbouwwoningen naar deelgebied uitgesplitst naar eengezins huur, meergezins huur (huurappartement), eengezins koop en meergezins koop (koopappartement). Het betreft het aantal gereedmeldingen.
Toevoeging nieuwbouw naar deelgebied 2014
CBS 2015

Verleende omgevingsvergunningen en gereedgekomen woningen naar deelgebied 2016

Beschrijving Voeg toe aan favorieten Verwijder uit favorieten Toegevoegd aan favorieten Excel
Aantal verleende omgevingsvergunningen met activiteit bouwen en het aantal gereedgekomen woningen uitgesplitst naar deelgebied.
Verleende omgevingsvergunningen en gereedgekomen woningen naar deelgebied 2016
CBS 2017
Download deze pagina als PDF    |   Bronnenlijst